|
NYHEDSAVISEN: Basket bygger broer |
|
Tuesday, 03 June 2008 15:18 |
|
Mjølnerparken * Et mylder af unge driblede sig gennem dagen i går med besøg fra NBA
Af DILAN TAMAC og ADINA REN -
This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it
Røde, hvide og blå basketbolde i både læder og de lidt billigere i plastik flyver gennem luften på boldbanen bag Nørrebrobrohallen. En dame hoster i mikrofonen, og boldene bliver sat i hold mellem benene. »Jeg er glad for at forlade mit varme kontor i dag ... Jeg håber, I kan lære noget, der er godt, og noget om det danske foreningsliv.« Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) har officielt åbnet årets GAM3 , hvor unge mellem otte og 18 år kan lufte basketbolde og dansetrin i integrationens navn. Blandt GAM3 's trækplastre er NBA-spilleren Mickael Pietrus og WNBA-spilleren Jennifer Azzi, der er kommet for at lære teknikkerne fra sig. »Jeg har sagt ja til at være med til det her, fordi det kan inspirere nogle af ungerne til at komme ud af ghettoen,« siger Mickael Pietrus og peger på nogle af de otteårige, der kæmper med boldene i varmen.
Sport samler folk Ved de stores boldbane står Hussein Al-Hashemi på 15 år og forbereder sig til banen. »Jeg bor i Tingbjerg, hvor unge helt ned til 10 år stjæler knallerter, fordi de keder sig. Sport samler folk, så man ikke gør dumme ting,« siger Hussein. En pige med tørklæde står mellem kludetæppet af børn og dribler. Aya Akram Kassim på 11 år er her sammen med sin veninde for første gang. »Jeg spiller for sjov i min gård og er her for at lære tricks og spille, for jeg vil gerne lære at spille basket.«
Street GAM3 er betalt af Integrationsministeriet.
Billedtekst: Basketstjernen Mickael Pietrus imponerede drengene til årets GAM3 , der i går løb af stablen på banerne bag Nørrebrohallen. Nyhedsavisen/Morten Pedersen Læs artiklen som .jpg (.jpg, 140kb)
|