GAM3

Sponsors

GAM3 PlayMakers

FYENS STIFTSTIDENDE: En dansende fodboldspiller
Thursday, 04 June 2009 10:17

GAM3 skabte liv på idrætslegepladsen i Vollsmose med streetdance og basketball

Af Jesper Mads Eriksen Foto: Birgitte Carol Heiberg This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it

Du kan høre det langt væk. Solide hiphop-rytmer blæser med vinden ud over hele Vollsmose. Fra idrætslegepladsen ved Bøgeparken. GAM3 er kommet til byen. En turné der er på vej rundt til 24 af landets såkaldt udsatte boligområder.

Vollsmose virker nu ikke særlig udsat denne eftermiddag. Der er bare en masse -omkring 100 -mørkhudede unger, som bobler af energi. Den tidligere landstræner i basketball, Otis Lloyd lusker rundt og viser tricks til drenge og piger. Mest til drenge. For mange af pigerne har opmærksomheden et helt andet sted: På det interimistiske dansegulv.

GAM3 er sådan en nonprofit-organisation, der arbejder med at skabe integration gennem idræt og anden kropslig udfoldelse. Noget af det, der er fast inventar på turnéen, er street dance. Og det er mest til tøserne.

De danner en cirkel, og en af instruktørerne forsøger at få kvarterets unger ind i midten for at vise nogen trin. Det er ikke alle, der er lige vilde med at være midtpunkt. En af dem, der lidt modstræbende kommer ind i midten, er May Yassim Ahmed. Så viser hun nogle moves, som det hedder, der med reporterens utrænede øje ser temmeligt tjekkede ud. Og kredsen omkring hende klapper spontant. Lidt senere gentager det sig. May kan det der.

-Jeg har nu også gået til streetdance hos Junior Jokers her i Vollsmose i tre måneder, fortæller May Yassim Ahmed, der til hverdag går i 7. klasse.
-Det er fint at kunne prøve nogle af de ting, man ser andre lave for eksempel på musikvideoer, tilføjer hun.

Træning og kampe
Men det med dansen er nu kun en biting i Mays fritid.
Det er én gang om ugen, hun går til det.
- Jeg spiller også fodbold. Jeg har spillet i B1909, men er nu skiftet til B1913. Der går jeg til træning to gange om ugen plus kampe, siger May Yassim Ahmed.
Men i dag står den på dans.
- Jeg glæder mig hvert år til GAM3 kommer, lyder det fra den dansende fodboldspiller.
Hiphoppen gungrer videre.
Festen varer fire timer, inden turnéen pakker sammen for at tage videre til et nyt udsat boligområde.
Med basketball, hiphop, streetdance, streetart. Og GAM3 , der udtales game, er også permanent i Vollsmose med basket og dans hver uge.
Og så kan man jo altid se at finde tid til at gå til fodbold også.

Billedtekst: Humøret var smittende på idrætslegepladsen ved Bøgeparken. Der er også drenge, som kan et par moves eller fem.May Yassim Ahmed kunne bare det der med streetdance.

Læs artiklen som .pdf her (.pdf 656 KB)