GAM3

Sponsors

GAM3 PlayMakers

10:10: Her bliver der ikke sparet på energien
Wednesday, 22 December 2010 11:52

Idrætsfaciliteten Streetmekka i København baner vej for klimabevidsthed blandt unge gadeidrætsudøvere. Ungdomsorganisationen GAM3 har med byggeriet af Streetmekka bevist, at det er muligt at gøre en forskel, både når det gælder integration, socialt miljø og energibesparelser.

Af Jesper Bøttiger

"Vi savner et sted at spille bold om vinteren", lød det i 2003 fra drengene Samir og Khuram, der henvendte sig til ungdomsorganisationen GAM3. Som så mange andre unge i storbyen, bruger drengene gaderne til at dyrke sport, men i vintermånederne er de overladt til at hænge ud på gaden. Og hvad gør man så?

Løsningen var at skabe en inkluderende, indendørs idrætsfacilitet, som gør det muligt for storbyens unge at dyrke gadeidræt hele året rundt og ikke kun i sommermånederne. Det har krævet, blod, sved og tårer gennem syv år med fundraising, brugerinvolvering og frivillig arbejdskraft at få huset op at stå. Men i oktober 2010 blev det endelig færdigt. Og i dag emmer stedet af positiv energi for gadens drenge og piger, som gratis kan dyrke dans eller spille bold i en lækker hal. Det er med til at løfte integrationen og det sociale miljø. Men samtidig er stedet også med til at sætte fokus på de unges klimabevidsthed.

Klimabevidsthed præger byggeri og dialog med brugerne
"Det har været helt essentielt for os igennem byggeprocessen at skabe et energibesparende byggeri", fortæller Simon Prahm. Umiddelbart forestiller man sig ellers ikke energibesparende byggeri, når man ser, at Streetmekka består af en overdækket gård mellem to gamle pakhuse i Sydhavnen. Men her er der skam tænkt grønne tanker.

Eksempelvis er forsatsruderne erstattet med termoruder, taget er isoleret med 25 cm Rockwool, lamper i alle rum er forsynet med sparepærer, lyset reguleres af rumfølere, og omklædningsrumme er forsynet med sparebrusere. Men den helt store energibesparelse ligger nok i, at der er blevet skabt et zoneopdelt hus, hvor man sikrer, at kontorerne ovenpå har en rumtemperatur på 21 grader, mens hallerne nedenunder kun ligger på 15 grader året rundt.
"De unge producerer selv energi og behøver derfor ikke en hal, der er varmere end 15 grader," fortæller Simon Prahm.

Sommerens varmestråler er der også taget højde for i byggeriet. "Om sommeren undgår vi at skulle bruge penge på nedkøling," fortæller Simon Prahm. Overdækningen mellem de to pakhuse består på bagsiden af forsatsvinduer og på forsiden af store glasporte. De kan åbnes som garageporte. "Så får du det luftflow udefra og op gennem loftet, som der er behov for", fortæller Simon Prahm. Det betyder, at huset ikke behøver energikrævende aircondition på varme sommerdage. Det skaber på lang sigt en enorm miljøgevinst, da det som bekendt kræver mere strøm at køle ned end at varme op.

Påvirkning af brugerne har den største impact
Udover at Streetmekka er et frisk pust til den københavnske ungdoms- og idrætskultur, er den også en succes, når det gælder bæredygtigt byggeri. Men her stopper det ikke. Simon Prahm fortæller, "Det har været rigtig spændende at indtænke CO2-bevidsthed i byggeriet. Men jeg tror, at den største miljøgevinst ligger i, at vi har de her unge brugere af huset. Vi har allerede nu 1800 brugere af huset. Kan vi påvirke dem, så har det en langt større impact".

Det er i overvejende grad unge nydanskere, der benytter huset, og det er en målgruppe, som kan være svær at nå med almindelige informationskampagner. Men med lidt held kan en holdningsændring vedr. CO2-udledning blandt denne målgruppe være med til at sprede sig til deres venner og familie. Simon Prahm tror på, at det er muligt at skabe forandringer nedefra. "Vi tror på, at vi kan gøre en forskel. I 2002 var vi meget frustrerede over den integrationspolitik, der blev ført, og valgte derfor at gøre noget ved tingene selv."

Henvendelsen fra de to drenge i 2003 var derfor lige det, der skulle til for at kickstarte ideen om Streetmekka. "Vi kan gøre en forskel. Det har vi bevist igennem den kamp, det har været at få huset op at stå. Og vi har bevist, at det kan fungere som en succes." Huset fungerer allerede som en katalysator for god integration, og på samme måde tror Simon også på, at det kan være katalysator for miljøbevidsthed hos brugerne.

Grøn jul uden kulørte lamper
Simon Prahm har dog ikke i sinde at lade miljøindsatsen koncentrere sig om København alene. Han vil arbejde på at udbrede klimabevidstheden til alle 26 Gamzones i Danmark. Imens kan han glæde sig over, at der i Streetmekka bliver en grøn jul uden kulørte lamper. Hovedparten af brugerne har som nævnt indvandrerbaggrund og derfor ikke behov for at skulle se på meterlange lyskæder og blinkende rensdyr i december måned.

God grøn jul til jer alle!

Læs artikel på 1010global.org her

Tilbage til Udvalgte Artikler